Szczupłe kobiety o proporcjonalnej, idealnej sylwetce z pewnością nie mają trudności ze znalezieniem odpowiedniej sukni ślubnej czy wieczorowej sukienki na wesele. Panie o większych rozmiarach nieraz miewają trudności z kupnem sukienki, która będzie odpowiadała im i rozmiarem i wyglądem. Warto zatem dobrze poszukać tak, by znaleźć kreację, która będzie idealnie pasowała do figury i jednocześnie będzie elegancka i stylowa.

Kobiety o puszystych kształtach przed kupnem sukni ślubnej czy sukienki na wesele powinny dokładnie i obiektywnie przyjrzeć się sobie   w lustrze. Każda kobieta nosząca większy rozmiar posiada partie ciała o pulchniejszych kształtach, ale i części sylwetki, które może śmiało wyeksponować. Na tym polega sztuka odpowiedniego doboru sukni przez panie o pulchniejszych kształtach – za pomocą kreacji zakryć niedoskonałości, a wyeksponować atuty swojej figury. Wyróżniamy 5 głównych typu sylwetki:

  • sylwetka typu A – wąska talia, wąskie ramiona i nieduży biust, a szersza dolna partia ciała – zaokrąglony brzuszek i pupa, szersze biodra;
  • sylwetka typu V – na odwrót niż w typie A – wąskie biodra, szczupłe nogi i szerokie ramiona, duży biust;
  • sylwetka typu H – brak wyraźnie zaznaczonej talii, górna i dolna partia ciała mają zbliżoną „szerokość”;
  • sylwetka typu O – zaokrąglony jest przede wszystkim brzuch i talia oraz biust jest duży, natomiast nogi i ramiona są szczuplejsze;
  • sylwetka typu X – zaokrąglone są biodra, biust jest duży oraz talia jest smuklejsza, wyraźnie zaznaczona.

Wybierając sukienkę koktajlowa ną wesele do każdego typu sylwetki można znaleźć odpowiednią kreację, która uwydatni atuty i zasłoni niedoskonałości. Panie o sylwetce A powinny zakryć nieco biodra i pupę, a pokazać ramiona i biust, zatem idealnym fasonem sukienki będzie tunika. W typie V zakrywamy ramiona, nie odsłaniamy bardzo dekoltu, za to podkreślamy talię sukienką przylegającą ładnie do ciała lub zakładamy pasek. Również mając sylwetkę typu H i X podkreślamy talię, delikatnie zasłaniamy ramiona i nie eksponujemy biustu. Wiadomo również, iż ciemne kolory wyszczuplają, warto kupić zatem sukienkę na wesele w ciemniejszych barwach – granatowym, ciemnozielonym, ciemnografitowym.

Panna młoda o rozmiarze XXL ma trudniejsze zadanie, gdyż wybór sukni jest bardzo ograniczony. Można oczywiście wybrać kolorową, a w tym wypadku ciemniejszą suknię ślubną – ciemnoniebieską czy ciemnozieloną, lecz wtedy także będziemy bardzo przyciągać do siebie uwagę niestandardowym kolorem sukni ślubnej. Lepiej zatem zastosować kilka tricków – kupić suknię ślubną zasłaniającą lekko ramiona, z niegłębokim dekoltem w kształcie łódki i gorsetem ładnie modelującym sylwetkę. Warto również zrezygnować z bardzo szerokich sukni, pełnych falban, halek i ozdób, a wybrać nieco lejący się, delikatny materiał i znacznie ograniczyć zdobienia. Wiadomo również, iż pasy pionowe wyszczuplają, można więc kupić lub zamówić interesującą białą suknię z kilkoma pionowymi pasami innego koloru – niebieskiego, zielonego, różowego – biegnącymi od stanika do dołu sukni.