Obok pary młodej bardzo ważną osobą na ślubie jest świadkowa. To ona zazwyczaj czuwa nad przebiegiem całej ceremonii ślubnej i wesela, to ona służy pomocą pannie młodej i panu młodemu gdy zajdzie taka potrzeba, to ona towarzyszy im, wspiera pannę młodą i zawsze jest w pobliżu. Kreacja świadkowej nie powinna przyćmiewać sukni panny młodej, gdyż dzień ten należy do państwa młodych. Warto zatem, by świadkowa przed kupnem swojej sukienki widziała suknię panny młodej i do niej dostosowała swoją kreację. Jeśli panna młoda zakłada białą, prostą suknię, kreacja świadkowej powinna być również prosta i stylowa. Jeśli suknia panny młodej jest w stylu romantycznym lub na przykład secesyjnym, warto, by suknia świadkowej nawiązywała jakoś do sukni panny młodej – koronkową, delikatną aplikacją lub fasonem. Naprawdę źle wygląda, gdy panna młoda ma na sobie delikatną, prostą, białą suknię ślubną, a kreacja świadkowej pełna jest ekspresji, przepychu i ozdób. To panna młoda ma być gwiazdą tego wieczoru, nikt inny!

Suknia świadkowej jest zazwyczaj krótką sukienką – przed lub za kolano. Znakomicie prezentować się będzie sukienka o fasonie tuby, ładnie przylegająca do ciała i podkreślająca kobiecą sylwetkę. Jeśli możemy pochwalić się proporcjonalną, nienaganną figurą możemy założyć obcisłą sukienkę tubę za kolano, opinającą się na ciele na całej długości lub z fantazyjną górą – szerszymi, dłuższymi rękawami lub interesującym ozdobnym, szalowym dekoltem. Innym wariantem jest ładna, delikatna sukienka wcięta w talii z rozkloszowanym dołem, która doda nam dziewczęcości i subtelności. Świadkowa może założyć również delikatną sukienkę bombkę, dzięki której będzie wyglądać elegancko i subtelnie jednocześnie i nie ma obawy, że przyćmi swoją kreacją długą białą suknię panny młodej. Uniwersalnym fasonem jest z pewnością sukienka – tunika, odcięta pod biustem, która ładnie eksponuje górne partie ciała i odsłania nogi i potrafi jednocześnie zakryć nasze niedoskonałości – zbyt szerokie biodra czy uda. Fason tuniki znakomicie sprawdza się w wypadku sukienek dla pań o większych rozmiarach.

Sukienka świadkowej nie powinna przyciągać za bardzo do siebie spojrzeń i odciągać ich od panny młodej. Dlatego zaleca się, by sukienka świadkowej miała stonowane, pastelowe kolory, jak pudrowy róż, delikatny błękit, stonowany fiolet. Nie zakładajmy raczej ognistej czerwieni czy purpury, by ten soczysty kolor nie przyćmił bieli sukni panny młodej. W letnie miesiące mogą świadkowe wybrać delikatne sukienki we wzór kwiatowy, lecz znów ważne jest, by nie były to duże, krzykliwe, wielokolorowe kwiaty, przyciągające nadmiernie uwagę. Znakomicie prezentują się sukienki w delikatne, pastelowe kwiaty, dodające każdej kobiecie subtelności i romantyczności. Nie zapominajmy także o dodatkach – biżuteria nie powinna być zbyt ozdobna, a torebka i buty – dostosowane do kreacji.