Ślub w urzędzie stanu cywilnego różni się zacznie od ślubu kościelnego. Nie obowiązują również te same zasady dotyczące stroju pary ślubnej w obu tych miejscach. Suknia ślubna w wypadku ślubu kościelnego nie może być zbyt odważna ani prowokacyjna. Nie założymy raczej do kościoła krótkiej sukni ślubnej odsłaniającej nogi, a na ramiona zawsze założymy szal lub bolerko. Natomiast w wypadku ślubu cywilnego panuje zdecydowanie większa swoboda w wyborze kreacji.

Możliwość wyboru jest naprawdę ogromna. Od niedawna panuje trend, by na ślub cywilny zakładać białą suknię ślubną, nieco różniącą się od tych, które panny młode zakładają na ślub kościelny. Suknia na ślub cywilny jest zazwyczaj krótsza i prostsza, oszczędniejsza, nie tak bogata jak tradycyjna długa suknia ślubna. Krótka biała sukienka na ślub cywilny ma często prosty krój mini tuby lub tulipana, pozbawiona jest aplikacji czy tiulowych halek, a przypomina nieco wieczorową sukienkę koktajlową. Spotkać można panny młode, które na ślub cywilny zakładają długą, białą suknię, lecz nie jest ona tak bogata i obfita jak suknia na ślub kościelny. Długie białe suknie na ślub cywilny wykonane są zazwyczaj z lejącego, połyskującego materiału, mają fason tuby lub są lekko rozszerzane od pasa. W kreacji na ślub cywilny możemy pozwolić sobie na więcej ekstrawagancji i odwagi – możemy odsłonić nogi i ramiona, podkreślić przy pomocy przylegającej do ciała sukienki ładną sylwetkę.

Zamiast tradycyjnej bieli bardzo często kobiety wybierają kolorowe, krótkie sukienki. Interesująco wyglądają zarówno krótkie sukienki do kolan o intensywnej, soczystej barwie fioletu, różu, błękitu, czerwieni itp., jak i sukienki na ślub cywilny w jasnych, pastelowych kolorach – jasnoniebieskim, jasnozielonym, różowym, żółtym, kremowym. Znakomicie prezentują się także krótkie sukienki w odcieniach srebra, grafitu, szarości. Fason takiej sukienki również może być różny. Zawsze elegancko i stylowo wyglądają ołówkowe sukienki, ładnie przylegające do ciała i podkreślające atuty kobiecej figury. Bardzo dziewczęco i delikatnie prezentować się będą panny młode w lekkich sukienkach o fasonie tulipana lub nawiązującym do spódnicy baletnicy. Ładnie prezentują się także krótkie sukienki o fasonie tuniki, które poza bezpretensjonalnym i dziewczęcym krojem pozwolą zakryć niedoskonałości figury – zbyt szerokie biodra, uda, pupę lub wystający brzuszek.

Nie należy oczywiście przesadzać i zachować elegancję i klasę. Zbyt krótka i obcisła sukienka, zbyt głęboki dekolt nie są stosowne w wypadku ślubu cywilnego. Najlepiej gdy będziemy potrafiły połączyć stylowość, elegancję z indywidualnym, interesującym pomysłem.